«

»

Zář
16

Mladí chovatelé úspěšní v mezinárodním kole OMCH

V letošním roce proběhla stejně jako každý rok Olympiáda mladých chovatelů. Tuto soutěž každoročně vyhlašuje Ústřední komise pro práci s mládeží Českého svazu chovatelů.

Soutěž jako taková je soutěží postupovou, kdy se do celostátního, resp. mezinárodního kola musí soutěžící probojovat z kol místních a okresních. Soutěžící jsou rozděleni do dvou věkových kategorií od 6-14 a od 15-18 let. Soutěží se v celkem jedenácti odbornostech: chov králíků, drůbeže, holubů, okrasného ptactva, ušlechtilých koček, psů, kožešinových zvířat, hlodavců, ovcí a koz, terarijních zvířat a akvaristice.

Okresní kolo se uskutečnilo koncem dubna v prostorách DM SZeŠ Čáslav. Zúčastnilo se ho deset soutěžících.V rámci vyhlašovaných odborností se zapojili chovatelé králíků, psů, koček, ovcí a koz, exotického ptactva, holubů a akvarijních ryb. Své znalosti si prověřili v testu a poznávání obrazového materiálu. Všichni prokázali velmi dobré znalosti a postoupili do finálového mezinárodního kola.

Mezinárodní kolo Olympiády mladých chovatelů se uskutečnilo ve dnech 19.-23.8.2015 v Ostravě. Této vrcholné soutěže Českého svazu chovatelů se kromě našich soutěžících zúčastnili i mladí chovatelé ze Slovenska a Polska. Aktuálního, již 47. ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 113 soutěžících.

Do mezinárodního kola letos postoupilo v rámci kroužku při SZeŠ Čáslav a spolupracujících ZO ČSCH početné družstvo soutěžících. Ve středu v podvečer byla soutěž slavnostně zahájena. Během čtvrtka a pátku probíhaly v prostorách Ostravské univerzity obhajoby písemných prací, testy a poznávačky. V době volna měli soutěžící možnost prohlédnout si ostravské památky, vyslechnout celou řadu odborných přednášek či navštívit místní chovatele. Během soboty pak následovala prohlídka a zajímavé přednášky na katedře biologie PřF OSU. Po obědě účastníci zamířili do místní ZOO. Večer patřil očekávanému vyhlášení výsledků. Zde jsou výsledky.

Za okres Kolín soutěžili:

Pokorný Radek – chov okrasného ptactva – 1. místo ( nečlen,soutěžil za ZO Kolín)

Hamsa Lukáš – chov holubů- 2. místo ( ZO ČSCH Kolín)

Husák Ondřej – akvaristika- 3. místo ( nečl. soutěžil za ZO Kolín)

Kalužová Adéla – chov psů – 6. místo ( nečlenka,soutěžila za ZO Kolín)

Johana Vinšová– chov králíků získala 3. místo (se ztrátou necelé 3 body na první místo) – i tak je však v rámci celostátního kola první, neboť druhé místo získala soutěžící ze Slovenska a první místo patřilo účastníku z Polska.

Za okres Kutná Hora :

Josef Koberec – chov králíků : 8. místo

Daniel Štípek – chov koček : 2. místo

Dana Štípková –chov ovcí a koz : 3. místo a v chovu psů skončila na 4. místě.

Z celkového počtu 26 zúčastněných okresů tak získal Kolín 6. místo a Kutná Hora 14. místo. Nadstavbová mezinárodní soutěž družstev skončila opět vítězstvím družstva České republiky (o 56,86 bodů) nad Slováky.

Tímto skončil letošní ročník OMCH. Další, již 48. ročník, bude vyhlášen na podzim. Případní zájemci mohou kontaktovat autorku článku e-mailem (soutez.ukpm@centrum.cz). Účastníci a pořadatelé soutěže tímto děkují Městu Čáslav za poskytnutou dotaci a SRPŠ při SZeŠ Čáslav za poskytnutý příspěvek.

Jana Nováčková