Okresní listopadová výstava 2021

 

Okresní výstava v Kolíně-Štítarech dne 6. a 7. 11. 2021

Krátká reportáž z pohledu začínajícího chovatele králíků, která vás zavede na výstavu do Kolína.

 V den státního svátku 28. 10. jsem se připojil k pořadatelům při přípravě největšího svátku chovatelského, kterým je výstava. V našem případě Okresní výstava drůbeže, králíků, holubů a exotického ptactva, která se konala v Kolíně – Štítarech. Obdivuhodné je, kolik dobrovolníků se v den volna dostavilo, aby pomohlo s úklidem hal, stavěním a desinfekcí stolů, skládáním a přípravou klecí. Nakonec nás bylo tolik, že vše bylo hotovo už během dopoledne.

 Přesně za týden, ve čtvrtek odpoledne se haly začaly plnit chovateli a klece zvířaty. Králíci, drůbež a holubi byli umístěni v hlavní hale (a propos tahle hala letos slaví své 20. výročí!), zatímco exotické ptactvo zaplnilo halu Mikulka. Příjem zvířat proběhl v klidu a pohodě a já jsem se mohl kochat pohledem na nezvykle „pruhované“ Sallandery, sametové Kastorexy nebo třeba štíhlé králíky Zaječí. Nechali jsme naše zvířecí návštěvníky zabydlet a odpočinout, protože druhý den je čekalo posuzování.

 V pátek ráno už jsem čekal připravený s blokem a tužkou, protože jsem dostal veledůležitou funkci zapisovatele. Moje zkušenosti zahrnovali zatím jen výstavy psů a s překvapením jsem zjistil, že posuzování drobného zvířectva je mnohem složitější a podrobněji se zabývá morfologií. Ačkoli jsem se snažil psát čitelně a poctivě zaznamenával hodnocení, setkal jsem se s určitým nepochopením – králík v kleci číslo 48 svůj oceňovací lístek vytáhl z desek umístěných na kleci a snažil se ho prostě sežrat.

 A teď vážně – pojďme se podívat na výsledky:

Okresní pohár získali tito chovatelé:

kategorie drůbež: Jiří Král a jeho kolekce Zdrobnělých velsumek,

kategorie holubi: Jaroslav Mazanec a jeho kolekce Kingů bílých,

kategorie králíci: Ing. Radek Dolejš a Eva Šindelářová a jejich kolekce Vídeňských modrých,

exotické ptactvo: Miroslav Batelka a jeho Eklektus různobarevný.

 V rámci výstavy pro veřejnost čekala na návštěvníky v sobotu ráno spousta zvířat. Konkrétně 181 holubů (např. Český stavák, Prácheňský káník, Moravský pštros a King), 149 králíků (např. Vídeňský modrý, Velký světlý stříbřitý, Zaječí a Český strakáč), 107 kusů drůbeže (např. Zdrobnělá velsumka, Zdrobnělá vyandotka, Antverpský vousáč a Ruánská kachna) a 60 exotických ptáků (např. Andulka, Alexandr, Eklektus a Papoušek zpěvavý). Nízký počet zastoupených králíků, kterými byli navíc převážně samci, byl zapříčiněn řádící myxomatózou, která bohužel letos zdecimovala i plně proočkované chovy.

 Další vlna návštěvníků se přivalila druhý den brzy ráno spolu se začátkem tradičních nedělních trhů, což byla skvělá příležitost pro osvětu v oblasti chovatelství mezi běžnými smrtelníky.

 Přes veškerá úskalí dnešní doby, o kterých se zajisté není potřeba rozepisovat, se naše akce velmi vydařila a já osobně už se moc těším na další. Doufám, že se za rok na okresní výstavě v Kolíně potkáme.

Text: Jan Kotek
Foto: Karel Chadraba ml.

Zde je článek k dispozici ke stažení

Činčila malá – vystavovatel př. Caisek

Sallander – vystavovatel př. Caisek

Zaječí tříslový černý – vystavovatel př. Heler

King bílí – vystavovatel př. Mrazanec

Alexandr velký – vystavovatel př. Mach